Campionatele Naționale Individuale Open Șah Clasic 2012-2018
Anul | Locul I | Locul II | Locul III |
2012 | Nevednicii Vladislav | Vajda Levente | Manolache Marius |
2013 | Lupulescu Constantin | Miron Lucian | Pârligras Mircea |
2014 | Bârnaure Vlad | Pârligras Mircea | Anton Teodor |
2015 | Lupulescu Constantin | Berescu Alin | Pârligras Mircea |
2016 | Pârligras Mircea | Lupulescu Constantin | Georgescu Tiberiu |
2017 | Istrățescu Andrei | Lupulescu Constantin | Manolache Marius |
2018 | Georgescu Tiberiu | Deac Bogdan | Jianu Vlad |
Campionatele Naționale Individuale Feminine Șah Clasic 2012-2018
Anul | Locul I | Locul II | Locul III |
2012 | Foișor Cristina | Cosma Luminița | Peptan Corina |
2013 | Foișor Cristina | Peptan Corina | Sandu Mihaela |
2014 | Peptan Corina | Sandu Mihaela | Cosma Luminița |
2015 | Peptan Corina | Cosma Luminița | Ionescu Irina |
2016 | Cosma Luminița | Sandu Mihaela | Dragomirescu Angela |
2017 | Peptan Corina | Bulmaga Irina | Cosman Andreea |
2018 | Bulmaga Irina | Peptan Corina | Cosma Luminița |
DATA FONDĂRII F.R.S. / DATE OF RCF’S SETTING UP: 04.01.1925
CAMPIONATELE NAŢIONALE DE SENIORI/NATIONAL CHAMPIONSHIPS FOR MEN
ANUL | LOCUL I | LOCUL II | LOCUL III |
1926 | A.TYROLER | Z.PROCA | J.BALOGH |
1927 | A.TYROLER | M.BRODY | Z.PROCA |
1929 | A.TYROLER | J.BALOGH | I.GUDJU |
1930 | J.BALOGH | S.ERDELYI | A.TYROLER |
1931 | S.ERDELYI | J.BALOGH | A.TYROLER |
1934 | S.ERDELYI | A.TYROLER | J.BALOGH |
1935 | H.SILBERMAN | M.BRODY | S.ERDELYI |
1936 | I.HALIC | G.ALEXANDRESCU | G.CABIAGLIA |
1943 | P.SEIMEANU | G.ALEXANDRESCU | O.TROIANESCU |
1946 | O.TROIANESCU | H.KAPUSCINSKI | V.URSEANU |
1947 | T.ICHIM | A.BRAUNSTEIN | T.POPA |
1948 | T.POPA | S.ERDELYI | O.TROIANESCU |
1949 | S.ERDELYI | S.SZABO | P.SEIMEANU |
1950 | I.BĂLĂNEL | G.ALEXANDRESCU | T.FLONDOR |
1951 | T.FLONDOR | I.BĂLĂNEL | |
G.ALEXANDRESCU | |||
1952 | V.CIOCÂLTEA | O.TROIANESCU | E.REICHER |
1953 | I.BĂLĂNEL | P.VOICULESCU | O.TROIANESCU |
1954 | O.TROIANESCU | E.COSTEA | I.BĂLĂNEL |
1955 | I.BĂLĂNEL | V.CIOCÂLTEA | A.GUNSBERGER |
1956 | O.TROIANESCU | G.MITITELU | V.URSEANU |
1957 | O.TROIANESCU | A.GUNSBERGER | I.SZABO |
1958 | I.BĂLĂNEL | G.ALEXANDRESCU | E.REICHER |
1959 | V.CIOCÂLTEA | G.MITITELU | T.GHIŢESCU |
1960 | F.GHEORGHIU | V.CIOCÂLTEA | I.SZABO |
1961 | V.CIOCÂLTEA | T.GHIŢESCU | F.GHEORGHIU |
1962 | F.GHEORGHIU | A.GUNSBERGER | M.PAVLOV |
1963 | T.GHIŢESCU | V.CIOCÂLTEA | T.STANCIU |
1964 | F.GHEORGHIU | Ş.NEAMŢU | B.SOOS |
1965 | F.GHEORGHIU | V.CIOCÂLTEA | C.PARTOŞ |
1966 | F.GHEORGHIU | C.PARTOŞ | D.DRIMER |
1967 | F.GHEORGHIU | V.CIOCÂLTEA | A.BUZĂ |
1968 | O.TROIANESCU | E.UNGUREANU | A.BUZĂ |
1969 | V.CIOCÂLTEA | I.SZABO | F.GHEORGHIU |
1970 | V.CIOCÂLTEA | F.GHEORGHIU | M.GHINDĂ |
1971 | V.CIOCÂLTEA | E.UNGUREANU | T.GHIŢESCU |
1972 | C.PARTOŞ | T.GHIŢESCU | V.CIOCÂLTEA |
1973 | F.GHEORGHIU | V.CIOCÂLTEA | M.ŞUBĂ |
1974 | A.URZICĂ | G.MITITELU | V.VAISMAN |
1975 | V.CIOCÂLTEA | T.GHIŢESCU | E.UNGUREANU |
1976 | M.GHINDĂ | F.GHEORGHIU | V.CIOCÂLTEA |
1977 | F.GHEORGHIU | T.GHIŢESCU | M.GHINDĂ |
1978 | M.GHINDĂ | V.VAISMAN | S.GRUNBERG |
1979 | V.CIOCÂLTEA | V.STOICA | C.IONESCU |
1980 | M.ŞUBĂ | M.GHINDĂ | M.PAVLOV |
1981 | M.ŞUBĂ | V.CIOCÂLTEA | F.GHEORGHIU |
1982 | O.FOIŞOR | C.IONESCU | F.GHEORGHIU |
1983 | M.GHINDĂ | V.STOICA | F.GHEORGHIU |
1984 | S.GRUNBERG | C.IONESCU | M.PAVLOV |
1985 | M.ŞUBĂ | O.FOIŞOR | M.GHINDĂ |
1986 | A.NEGULESCU | M.MARIN | P.ŞTEFANOV |
1987 | F.GHEORGHIU | P.ŞTEFANOV | O.FOIŞOR |
1988 | M.MARIN | A.NEGULESCU | B.TAKACS-BADEA |
1989 | M.GHINDĂ | C.IONESCU | D.MOLDOVAN |
1990 | I.BIRIESCU | C.IONESCU | A.ISTRĂŢESCU |
1991 | D.DUMITRACHE | R.MILU | D.VLAD |
1992 | A.ISTRĂŢESCU | I.COSMA | C.IONESCU |
1993 | D.NISIPEANU | P.ŞTEFANOV | G.GRIGORE |
1994 | M.MARIN | A.ISTRĂŢESCU | D.DUMITRACHE |
1995 | R.MILU | D.MOLDOVAN | A.URZICĂ |
1996 | D.NISIPEANU | A.ISTRĂŢESCU | M.MARIN |
1997 | B. BADEA | D.NISIPEANU | G.GRIGORE |
1998 | B. BADEA | L.VAJDA | V.NEVEDNICHY |
1999 | C.IONESCU | – | A.ISTRĂŢESCU |
M.MARIN | |||
2000 | I.SOFRONIE | I.COSMA | C.IONESCU |
2001 | M.PÂRLIGRAS | B.ITKIS | V.NEVEDNICHY |
2002 | D.NISIPEANU | L.VAJDA | V.NEVEDNICHY |
2003 | M.GRUNBERG | C.NAVROTESCU | A.VAJDA |
2004 | A.BERESCU | A.VAJDA | V.NEVEDNICHY |
2005 | A.BERESCU | D.MOLDOVAN | B.BADEA |
2006 | V.JIANU | C.NANU | M.MANOLACHE |
2007 | C.LUPULESCU | G.GRIGORE | A.BERESCU |
2008 | V.NEVEDNICHY | G.G.SZABO | C.LUPULESCU |
2009 | E.VĂLEANU | C.NANU | C.LUPULESCU |
2010 | C.LUPULESCU | V.NEVEDNICHY | R.DRAGOMIRESCU |
2011 | C.LUPULESCU | L.MIRON | M.PARLIGRAS |
CAMPIONATELE NAŢIONALE DE SENIOARE/NATIONAL CHAMPIONSHIPS FOR WOMEN
ANUL | LOCUL I | LOCUL II | LOCUL III |
1936 | R.LUŢIA-MANOLESCU | V.DUMITRESCU | H.MOKRAUER |
1949 | L.HABERMANN-GIUROIU | M.ANDREESCU- TEODORESCU | I.SZATHMARY |
1950 | I.SZATHMARY | L.HABERMANN-GIUROIU | M.ANDREESCU- TEODORESCU |
1951 | M.ALBULEŢ | M.ANDREESCU- TEODORESCU | I.SZATHMARY |
1952 | E.GRABOVIEŢCHI | L.GIUROIU | M.ANDREESCU- TEODORESCU |
1953 | L.GIUROIU | M.ALBULEŢ | M.ANDREESCU- TEODORESCU |
1954 | L.GIUROIU | M.TEODORESCU | E.IONESCU- POLIHRONIADE |
1955 | M.ALBULEŢ | M.TEODORESCU | E.GRABOVIEŢCHI |
1956 | M.ALBULEŢ | M.TEODORESCU | E.GRABOVIEŢCHI |
1957 | R. R. MANOLESCU | E.IONESCU- POLIHRONIADE | E.GRABOVIEŢCHI |
1958 | L.GIUROIU | E.POLIHRONIADE | M.ALBULEŢ |
1959 | M.TEODORESCU | R.REICHER | S.FILIPESCU |
1960 | A.NICOLAU | M.TEODORESCU | M.PEREVOZNIC |
1961 | A.NICOLAU | M.PEREVOZNIC | E.POLIHRONIADE |
1962 | M.PEREVOZNIC | A.NICOLAU | M.TEODORESCU |
1963 | A.NICOLAU | M.TEODORESCU | R.REICHER |
1964 | A.NICOLAU | E.POLIHRONIADE | M.TEODORESCU |
1965 | A.NICOLAU | E.POLIHRONIADE | E.GOGÂLEA |
1966 | E.POLIHRONIADE | S.MAKAI | M.TEODORESCU |
1967 | G.BAUMSTARK | M.TEODORESCU | E.GOGÂLEA |
1968 | M.TEODORESCU | E.POLIHRONIADE | G.BAUMSTARK |
1969 | M.TEODORESCU | G.BAUMSTARK | V.SIMU |
1970 | E.POLIHRONIADE | G.BAUMSTARK | A.NICOLAU |
1971 | E.POLIHRONIADE | G.BAUMSTARK | M.JUNCU-MUREŞAN |
1972 | E.POLIHRONIADE | M.ALBULEŢ | S.MAKAI |
1973 | A.NICOLAU | E.POLIHRONIADE | M.TEODORESCU |
1974 | M.TEODORESCU | S.MAKAI | E.GOGÂLEA |
1975 | E.POLIHRONIADE | G.BAUMSTARK | S.MAKAI |
1976 | E.POLIHRONIADE | S.MAKAI | L.BOGDAN |
1977 | E.POLIHRONIADE | G.BAUMSTARK | V.TOLGYI |
1978 | D.NUŢU | E.POLIHRONIADE | M.TEODORESCU |
1979 | D.NUŢU | M.MUREŞAN | L.BOGDAN |
1980 | D.NUŢU | E.POLIHRONIADE | M.POGOREVICI |
1981 | G.BAUMSTARK | E.POLIHRONIADE | E.GHINDĂ |
1982 | E.GHINDĂ | L.JICMAN | J.CHIRICUŢĂ |
1983 | M.MUREŞAN | D.NUŢU | M.POGOREVICI |
1984 | M.POGOREVICI | G. OLĂRAŞU | D.NUŢU |
1985 | M.MUREŞAN | G. OLĂRAŞU | D.NUŢU |
1986 | L.JICMAN | G.BAUMSTARK | S.BOICU |
1987 | M.MUREŞAN | E.GHINDĂ | G.STANCIU-OLĂRAŞU |
1988 | G. OLĂRAŞU | C.BĂDULESCU-FOIŞOR | O.GANŢ |
1989 | G.OLĂRAŞU | – | J.CHIRICUŢĂ |
C.FOIŞOR | |||
1990 | M.IONIŢĂ | L.IONESCU-MARIN | V.IONESCU |
1991 | C.PEPTAN | L.RADU-COSMA | L.IONESCU-MARIN |
1992 | L.RADU-COSMA | O.IONESCU-BACIU | V.IONESCU |
1993 | G.OLĂRAŞU | V.IONESCU | O.IONESCU-BACIU |
1994 | C.PEPTAN | L.RADU-COSMA | G.OLĂRAŞU |
1995 | C.PEPTAN | G.OLĂRAŞU | C.STANCA-IOSIF |
1996 | G.OLĂRAŞU | I. BRANDIS-IONESCU | M.CARAVAN |
1997 | C.PEPTAN | I. BRANDIS-IONESCU | A.SASSU-DUCŞOARĂ |
1998 | C.FOIŞOR | – | C.PEPTAN |
L.JICMAN | |||
1999 | G.OLĂRAŞU | C.PEPTAN | A.SASSU-DUCŞOARĂ |
2000 | C.PEPTAN | C. FOIŞOR | L.RADU-COSMA |
2001 | I.IONICĂ | C.CIOBANU | G.OLĂRAŞU |
2002 | I.IONESCU | A.MOTOC | G.OLĂRAŞU |
2003 | G.OLĂRAŞU | C.CIOBANU | M.MÂNICUŢĂ |
2004 | C.PEPTAN | G.OLĂRAŞU | I.IONICĂ |
2005 | A.DRAGOMIRESCU | S.PĂDURARIU | T.TRĂISTARU |
2006 | S.PĂDURARIU | L.IONESCU-MARIN | I.IONICĂ |
2007 | C.PEPTAN | I.IONICA | A.MOTOC |
2008 | C.PEPTAN | I.PĂULET | O.IONESCU-BACIU |
2009 | C.PEPTAN | O.IONESCU-BACIU | I.PĂULET |
2010 | L.RADU-COSMA | I.PĂULET | C. FOIŞOR |
2011 | C. FOIŞOR | I.BULMAGA | C.PEPTAN |
PALMARESUL ISTORIC AL SAHISTILOR ROMANI/ BEST INTERNATIONAL RESULTS OF THE ROMANIAN CHESSPLAYERS
I. COMPETITII MONDIALE PE ECHIPE – OLIMPIADA DE SAH
LOC | SPORTIVI SENIORI | COMPETITIA | AN | LOCALITATEA |
II | MARIA ALBULET | OLIMPIADA DE SAH | 1957 | EMMEN |
MARGARETA TEODORESCU | (OLANDA) | |||
II | ALEXANDRA NICOLAU | OLIMPIADA DE SAH | 1966 | OBERHAUSEN |
ELISABETA POLIHRONIADE | (GERMANIA) | |||
MARGARETA PEREVOZNIC | ||||
II | ALEXANDRA NICOLAU | OLIMPIADA DE SAH | 1972 | SKOPLJE |
ELISABETA POLIHRONIADE | (IUGOSLAVIA) | |||
GERTRUDE BAUMSTARK | ||||
II | ELISABETA POLIHRONIADE | OLIMPIADA DE SAH | 1974 | MEDELLIN |
GERTRUDE BAUMSTARK | (COLUMBIA) | |||
MARGARETA TEODORESCU | ||||
VI | FLORIN GHEORGHIU | OLIMPIADA DE SAH | 1978 | BUENOS AIRES |
VICTOR CIOCALTEA | (ARGENTINA) | |||
THEODOR GHITESCU | ||||
MIHAI SUBA | ||||
MIHAI GHINDA | ||||
IV | ELISABETA POLIHRONIADE | OLIMPIADA DE SAH | 1980 | LA VALETTA |
GERTRUDE BAUMSTARK | (MALTA) | |||
DANIELA NUTU | ||||
MARGARETA MURESAN | ||||
II | MARGARETA MURESAN | OLIMPIADA DE SAH | 1982 | LUCERNA |
MARINA POGOREVICI | (ELVETIA) | |||
DANIELA NUTU | ||||
ELISABETA POLIHRONIADE | ||||
III | MARGARETA MURESAN | OLIMPIADA DE SAH | 1984 | SALONIC |
ELISABETA POLIHRONIADE | (GRECIA) | |||
DANIELA NUTU | ||||
GABRIELA OLARASU | ||||
V | MIHAI SUBA | OLIMPIADA DE SAH | 1984 | SALONIC |
FLORIN GHEORGHIU | (GRECIA) | |||
MIHAI GHINDA | ||||
VALENTIN STOICA | ||||
THEODOR GHITESCU | ||||
DAN BARBULESCU | ||||
III | MARGARETA MURESAN | OLIMPIADA DE SAH | 1986 | DUBAI |
DANIELA NUTU | (EMIRATELE ARABE UNITE) | |||
ELISABETA POLIHRONIADE | ||||
GABRIELA OLARASU | ||||
VI | CRISTINA-ADELA FOISOR | OLIMPIADA DE SAH | 1992 | MANILA |
ELENA-LUMINITA RADU | (FILIPINE) | |||
CORINA-ISABELA PEPTAN | ||||
DANIELA NUTU | ||||
IV | CRISTINA-ADELA FOISOR | OLIMPIADA DE SAH | 1994 | MOSCOVA |
ELENA-LUMINITA RADU | (RUSIA) | |||
CORINA-ISABELA PEPTAN | ||||
DANIELA NUTU | ||||
VI | CRISTINA-ADELA FOISOR | OLIMPIADA DE SAH | 1996 | EREVAN |
CORINA-ISABELA PEPTAN | (ARMENIA) | |||
ELENA-LUMINITA RADU | ||||
GABRIELA OLARASU | ||||
VI | CORINA-ISABELA PEPTAN | OLIMPIADA DE SAH | 1998 | ELISTA |
CRISTINA-ADELA FOISOR | (RUSIA REP. KALMUKIA) | |||
ELENA-LUMINITA RADU | ||||
GABRIELA OLARASU |
ALTE COMPETITII MONDIALE PE ECHIPE SENIORI
I | PAUL LEIBOVICI | CAMPIONATUL MONDIAL LA DEZLEGARI | 1948 | PRAGA |
PETRE SEIMEANU | (CEHOSLOVACIA) | |||
EUGEN RUSENESCU | ||||
LEON LOEVENTON | ||||
ADRIAN LAPEDATU | ||||
RADU VOIA | ||||
EMILIAN DOBRESCU | ||||
SAUL SEGENREICH | ||||
RUBIN MOISE | ||||
PAUL DIACONESCU | ||||
VI | GHEORGHE MITITELU | CAMPIONATUL MONDIAL UNIVERSITAR | 1957 | UPPSALA |
DOLFI DRIMER | (SUEDIA) | |||
THEODOR GHITESCU | ||||
IULIU SZABO | ||||
CONSTANTIN BOTEZ | ||||
PAUL JOITA | ||||
III | VALER DEMIAN | OLIMPIADA NEVAZATORILOR | 1968 | WEYMOUTH |
VIOREL CRACIUN | (MAREA BRITANIE) | |||
MIHAI IRIMIA | ||||
TEODOR LEPADATU | ||||
V | EUGEN COSTEA | CAMPIONATUL MONDIAL PE ECHIPE MASCULINE | 1968 – | Prin corespondenta |
CONSTANTIN STEFANIU | LA SAH PRIN CORESPONDENTA | 1972 | ||
PAUL DIACONESCU | ||||
EUGEN RUSENESCU | ||||
GHEORGHE ROTARIU | ||||
VI | MARGARETA MURESAN | OLIMPIADA FEMININA | 1979 | Prin corespondenta |
MARIA ALBULET | LA SAH PRIN CORESPONDENTA | |||
MARGARETA PEREVOZNIC | ||||
VETURIA SIMU | ||||
V | MIHAI SUBA | CUPA MONDIALA | 1985 | LUCERNA (ELVETIA) |
FLORIN GHEORGHIU | ||||
THEODOR GHITESCU | ||||
DAN BARBULESCU | ||||
MIHAI GHINDA | ||||
VALENTIN STOICA | ||||
SERGIU GRUNBERG | ||||
V | ADELA-OANA FRATILA | CAMPIONATUL MONDIAL PE ECHIPE FEMININE | 1997 – | Prin corespondenta |
GABRIELA HANG | LA SAH PRIN CORESPONDENTA | 2003 | ||
RALUCA MOISOIU- | ||||
UNGUREANU | ||||
ELEONORA MIHAI | ||||
VI | ALINA MOTOC | CAMPIONATUL MONDIAL | 2004 | ISTANBUL (TURCIA) |
ADINA-MARIA BOGZA | UNIVERSITAR PE ECHIPE | |||
ANA-CRISTINA CALOTESCU | ||||
CONSTANTIN LUPULESCU | ||||
VLAD-CRISTIAN JIANU | ||||
FLORIN SEBE-VODISLAV | ||||
RAZVAN SEBE-VODISLAV |
COMPETITII MONDIALE PE ECHIPE JUNIORI
LOC | SPORTIVI JUNIORI | COMPETITIA | AN | LOCALITATEA |
I | LEVENTE VAJDA | CAMPIONATUL MONDIAL ECHIPE JUNIORI CADETI | 1996 | SUTOMORE |
ALIN BERESCU | (OLIMPIADA COPIILOR) | (IUGOSLAVIA) | ||
GABRIEL MATEUTA | ||||
FLORIN FELECAN | ||||
II | LEVENTE VAJDA | CAMPIONATUL MONDIAL | 1997 | ZEMUN |
CATALIN ARDELEAN | ECHIPE JUNIORI CADETI | (IUGOSLAVIA) | ||
COSTEL BURNOIU | (OLIMPIADA COPIILOR) | |||
GERGELY SZABO | ||||
VALENTIN RACEANU | ||||
II-III | IOAN-CRISTIAN CHIRILĂ | CAMPIONATUL MONDIAL | 2005 | NOVISAD |
ADELINE-RAMONA UTA | ECHIPE JUNIORI CADETI | (SERBIA-MUNTENEGRU) | ||
ROBIN DRAGOMIRESCU | (OLIMPIADA COPIILOR) | |||
I | TIBERIU GEORGESCU | CAMPIONATUL MONDIAL ECHIPE SCOLARE | 2006 | PARDUBICE |
FLORIN-IULIAN DOBRE | (CEHIA) | |||
TEODORA VASILE | ||||
CLAUDIU-DANIEL VASILE |