Turnee aprobate 2009

# Denumire concurs Localitate Tipul  concursului Start Final Felul omologării Informaţii la tel.
1 Turneul Maeştrilor Satu Mare turneu 09 ian 17 ian FIDE 0744-868688
2 Cupa Primăverii Timişoara turneu 13 ian 15 feb FRS 0256-386512
3 Cupa hibernală Bucureşti elveţian 17 ian 18 ian FIDE 0723-132476
4 Cupa Marghita Marghita turneu 21 ian 26 ian FIDE
5 Campionatul Județean Satu Mare – copii şi juniori Satu Mare elvețian 23 ian 25 ian FRS 0744-868688
6 Cupa Unirii Timişoara turneu 27 ian 29 ian FRS 0256-386512
7 Cupa Star Lubricants Cluj-Napoca elveţian 01 feb 04 feb FRS
8 Cupa de iarnă Satu Mare elvețian 03 feb 07 feb FIDE 0744-868688
9 Memorialul Mircea Radulescu Cluj-Napoca elveţian 05 feb 08 feb FIDE 0740-316490
10 Turneul tinerelor speranţe Geoagiu Băi elveţian 06 feb 08 feb FRS 0258-813964
11 Cupa inimilor deschise Bucureşti elveţian 13 feb 15 feb FIDE
12 Cupa Primăverii Marghita elveţian 20 feb 22 feb FRS 0746-153265
13 Open copii “Memorial Victor Ciocâltea” Bucureşti elveţian 21 feb 01 mar FRS 021-3485081
14 Memorialul Paul Diaconescu – turneul principal Ploieşti elveţian 21 feb 15 mar FIDE 0721-572434
15 Memorialul Paul Diaconescu – copii Ploieşti elveţian 23 feb 07 mar FRS 0721-572434
16 Grand Prix Iaşi – etapa I Iaşi elveţian 26 feb 01 mar FIDE 0740-277850
17 Openul Geoagiu Băi – ed.IV Geoagiu Băi elveţian 26 feb 01 mar FIDE 0258-813964
18 Cupa Mărţişorului Galaţi elveţian 27 feb 01 mar FRS 0236-434445
19 Pionul năzdrăvan Brăila turneu 01 mar 31 mar FRS 0721-894024
20 Cupa 8 martie Botoşani elveţian 06 mar 08 mar FRS
21 Cupa 8 martie Sighetu Marmaţiei elveţian 06 mar 8 mar FRS 0741-066886
22 Open “Memorial Victor Ciocâltea” Bucureşti elveţian 07 mar 15 mar FIDE 021-3485081
23 Campionatul judeţean Neamţ (seniori + juniori) Piatra Neamţ turneu 08 mar 15 mar FRS 0745-267387
24 Cupa Mărţişorului – copii sub 12 ani Suceava elveţian 12 mar 15 mar FRS 0721-812350
25 Week-end şahist sătmărean Satu Mare elveţian 13 mar 15mar FIDE 0744-868688
26 Brăila Junior Brăila elveţian 13 mar 15 mar FRS 0743-483660
27 Campionatul judeţean Argeş – juniori Piteşti turneu 14 mar 28 mar FRS 0348-426591
28 “Memorial Victor Ciocâltea” – T. internaţional
al României
Bucureşti turneu 23 mar 04 apr FIDE 021-3485081
29 Campionatul Municipal Alba Iulia Alba Iulia turneu 25 mar 03 apr FIDE
30 Cupa Voinţa-Informaţia Zilei Satu Mare elveţian 24 mar 29 mar FIDE 0744-868688
31 Grand Prix Iaşi – etapa II Iaşi elveţian 25 mar 28 mar FIDE 0740-277850
32 Cupa primăverii Buzău elveţian 27 mar 29 mar FRS
33 Cupa Tineretului Bicaz elveţian 01 mai 15 mai FRS 0745-267387
34 Ziua Europei Buzau elveţian 08 mai 10 mai FRS 0238-715560
35 Cupa Casa Piraţilor – juniori Praid elveţian 08 mai 10 mai FRS 0264-582707
36 Cupa Limpedea Baia Sprie închis 10 mai 21mai FIDE
37 Cupa Casa Piraţilor – seniori Praid elveţian 13 mai 17 mai FIDE 0264-582707
38 Memorialul Pius Brânzeu Timişoara elveţian 13 mai 17 mai FIDE 0724-500422
39 Cupa Tisa Sighet elveţian 15 mai 17 mai FRS 0741-066886
40 Week-end şahist sătmărean – nr.2 Satu Mare elveţian 22 mai 24 mai FIDE 0744-868688
41 Cupa Sergentul Vaslui elveţian 22 mai 24 mai FRS 0745-065498
42 Căluţul de fildeş Brăila elveţian 29 mai 31 mai FRS 0721-894024
43 Cupa Voluntari 2009 Voluntari elveţian 29 mai 31 mai FRS 0726-327955
44 Cupa Felix Băile Felix elveţian 29 mai 02 iun FIDE 0359-413261
45 Cupa Luceafărul Botoşani elveţian 05 iun 08 iun FRS 0231-584002
46 Turneul Regilor Bazna turneu 14 iun 25 iun FIDE 0727-110111
47 Festivalul Eforie 2009 Eforie Nord elveţian 18 iun 28 iun FIDE 0745-799776
48 Trofeul Litoralului Eforie Nord elveţian 18 iun 28 iun FIDE 021-7453588
49 Trofeul Techirghiol Techirghiol elveţian 29 iun 05 iul FIDE 0726-190730
50 Cupa Municipiului Drăgăşani Drăgăşani elveţian 03 iul 05 iul FRS 0722-716787
51 Week-end şahist bucureştean – nr.1 Bucureşti elveţian 03 iul 05 iul FIDE
52 Week-end şahist sătmărean – nr.3 Satu Mare elveţian 03 iul 05 iul FIDE 0744-868688
53 Week-end şahist bucureştean – nr.2 Bucureşti elveţian 10 iul 12 iul FIDE
54 Cupa “Peneş Curcanul” Vaslui elveţian 16 iul 18 iul FRS 0745-065498
55 Vara şahistă craioveană Craiova elveţian 16 iul 19 iul FRS 0251-418680
56 Week-end şahist bucureştean – nr.3 Bucureşti elveţian 17 iul 19 iul FIDE
57 Festivalul Marmația Sighet elveţian 19 iul 22 iul FRS 0262-312553
58 Week-end şahist bucureştean – nr.4 Bucureşti elveţian 24 iul 26 iul FIDE
59 Week-end şahist bucureştean – nr.5 Bucureşti elveţian 31 iul 02 aug FIDE
60 Campionatul judeţean de şah Alba Alba Iulia elveţian 31 iul 02 aug FIDE 0745-633805
61 Memorialul Laszlo Noel Tulcea elveţian 01 aug 05 aug FIDE 0240-534953
62 Cupa Timişoara Timişoara elveţian 01 aug 06 aug FIDE 0724-500422
63 Cupa Braşovului Braşov elveţian 01 aug 08 aug FIDE 0722-610980
64 Cupa Apollo Satu Mare elveţian 04 aug 09 aug FRS
65 Cupa Municipiului Buzău Buzău elveţian 07 aug 09 aug FIDE 0743-154610
66 Arad Open 2009 Arad elveţian 08 aug 14 aug FIDE 0722-613128
67 Turneul internaţional de șah XII. Bancpost Miercurea Ciuc elveţian 09 aug 16 aug FIDE 0740-021866
68 Cupa Vaslui 2009 Vaslui turneu 14 aug 16 aug FRS 0745-065498
69 Memorialul Ivan Halic Arad elveţian 15 aug 21 aug FIDE 0257-536290
70 Trofeul Callatis Mangalia elveţian 17 aug 25 aug FIDE 0723-673850
71 Festivalul internaţional de şah “Mihail Sadoveanu” Iaşi elveţian 19 aug 25 aug FIDE 0740-277850
72 C.N. Nevazatori – faza semifinala Baile Felix elveţian 20 aug 27 aug FRS 0751-602121
73 Trofeul Municipiului Rm.Vâlcea Rm.Vâlcea elveţian 21 aug 23 aug FIDE 0745-260575
74 Cupa oraşelor Bicaz turneu 22 aug 30 aug FRS 0745-267387
75 Festivalul şahului teleormănean Alexandria elveţian 26 aug 30 aug FRS 0724-773773
76 Trofeul Centrocoop Eforie Nord elveţian 27 aug 02 sept FIDE 021-7453588
77 Cupa Schwab Satu Mare elveţian 03 sept 09 sept FIDE 0744-868688
78 Festivalul internațional de șah Siciliana Eforie Nord elveţian 03 sept 12 sept FIDE 0745-799776
79 Trofeul lunii septembrie Satu Mare turneu 10 sept 15 sept FIDE 0744-868688
80 Cupa de toamnă Bicaz turneu 10 sept 18 sept FRS 0745-267387
81 Memorialul Petre Dodu Reşiţa elveţian 11 sept 13 sept FIDE 0740-314318
82 Cupa “Tinere Speranţe” Baia Mare elveţian 11 sept 13 sept FRS 0744-885132
83 Week-end şahist bucureştean – nr.6 Bucureşti elveţian 18 sept 20 sept FIDE
84 Memorialul Ion I. Filip Căciulaţi elveţian 18 sept 20 sept FRS 021-2663067
85 Cupa de toamnă Oradea elveţian 20 sept 24 sept FIDE 0259-243867
86 Week-end şahist bucureştean – nr.7 Bucureşti elveţian 25 sept 27 sept FIDE
87 Trofeul Marghita Marghita elveţian 25 sept 27 sept FIDE 0756-277335
88 Cupa de toamnă Voluntari Voluntari elveţian 25 sept 27 sept FRS 0726-327955
89 Campionatul judeţean open Brăila Brăila elveţian 26 sept 04 oct FRS 0751-258345
90 Week-end şahist prahovean Ploieşti elveţian 02 oct 11 oct FIDE 0720-312749
91 Trofeul lunii octombrie Satu Mare turneu 09 oct 11 oct FIDE 0744-868688
92 Cupa oraşului Bicaz Bicaz turneu 10 oct 18 oct FRS 0745-267387
93 Cupa 25 Octombrie Mangalia elveţian 23 oct 25 oct FRS 0723-673850
94 Memorialul Mihai Rădulescu Bucureşti elveţian 30 oct 05 nov FIDE 0727-101111
95 Festivalul Internaţional “Elisabeta Polihroniade” Olăneşti elveţian 02 nov 08 nov FIDE 0726-101111
96 Week-end şahist bucureştean – nr.8 Bucureşti elveţian 06 nov 08 nov FIDE
97 Festivalul şahului brăilean – Turnul de abanos Brăila elveţian 06 nov 08 nov FRS 0721-894024
98 Week-end şahist sătmărean – nr.4 Satu Mare elveţian 06 nov 08 nov FIDE 0744-868688
99 Toamna de aur Vaslui elveţian 06 nov 08 nov FRS 0745-065498
100 Festival internaţional Bucuresti 2009 – turneu închis j. Bucureşti turneu 10 nov 18 nov FIDE 0720-100341
101 Grand Prix Iaşi – etapa III Iaşi elveţian 12 nov 15 nov FIDE 0740-277850
102 Week-end şahist orădean nr.2 Oradea elveţian 13 nov 15 nov FIDE 0726-785480
103 Open Memorial Dr. Octav Troianescu Bucureşti elveţian 14 nov 22 nov FIDE 021-3485081
104 Memorial “Emil Macarie” Ploieşti elveţian 14 nov 13 dec FIDE 0720-312749
105 Trofeul lunii noiembrie Satu Mare turneu 16 nov 19 nov FIDE 0744-868688
106 Cupa Rivulus Dominarum Baia Mare elveţian 20 nov 22 nov FIDE 0744-883132
107 Festival internaţional Bucuresti 2009 – open j. Bucureşti elveţian 21 nov 28 nov FIDE 0720-100341
108 Memorialul “Virgil Şchiopescu” Timişoara turneu 23 nov 29 nov FIDE 0724-500422
109 Campionatul Capitalei pentru veterani Bucureşti elveţian 03 dec 10 dec FIDE 0723-254392
110 Viessmann Open Satu Mare elveţian 06 dec 12 dec FIDE 0744-868688
111 Campionatul judeţean Cluj – faza semifinală Cluj-Napoca elveţian 10 dec 13 dec FIDE 0740-316490
112 Petra Cup Satu Mare turneu 13 dec 16 dec FIDE 0744-868688
113 Campionatul judeţean Cluj – faza finală Cluj-Napoca turneu 14 dec 20 dec FIDE 0740-316490
114 Trofeul Maramureş Baia Mare elveţian 15 dec 23 dec FIDE 0744-885132
115 Cupa Moş Crăciun Baia Mare elveţian 17 dec 19 dec FRS 0762-691133
116 Memorialul prof.Constantin Rădulescu Rm.Vâlcea elveţian 26 dec 30 dec FIDE 0745-260575
117 Trofeul speranţelor Rm.Vâlcea elveţian 26 dec 30 dec FRS 0745-260575
118 December Cup Satu Mare elveţian 28 dec 30 dec FIDE 0744-868688