Turnee aprobate 2008

# Denumire concurs Localitate Tipul  concursului Start Final Felul omologării Informaţii la tel.
1 Turneul Maeştrilor Satu Mare turneu 04 ian 26 ian FIDE 0261-762108
2 Campionatul Judeţean Argeş – copii 8,10 ani Piteşti elveţian 12 ian 27 ian FRS 0348-426591
3 Campionatul Capitalei – individual Bucureşti elveţian 19 ian 26 ian FIDE 0723-132476
4 Cupa Unirii Timişoara turneu 19 ian 27 ian FIDE 0256-438137
5 Cupa Mureşul – A Târgu Mureş elveţian 02 feb 05 feb FIDE 0265-211313
6 Memorial Maria Albuleţ Ploieşti elveţian 26 ian 16 feb FIDE 0721-572434
7 Cupa Mureşul – B Târgu Mureş elveţian 02 feb 05 feb FRS 0265-211313
8 Camp. judeţean Argeş – seniori Piteşti elveţian 02 feb 17 feb FRS 0348-426591
9 Campionatul Capitalei – feminin Bucureşti turneu 04 feb 12 feb FIDE 0723-132476
10 Cupa de iarnă Satu Mare elveţian 07 feb 10 feb FIDE 0261-762108
11 Cupa Mării Negre – juniori Mangalia elveţian 07 feb 10 feb FIDE 0241-750026
12 Cupa Arcadia Cluj-Napoca turneu 11 feb 17 feb FIDE 0251-310147
13 Memorial V. Ciocâltea – open copii Bucureşti elveţian 11 feb 17 feb FRS 021-3485081
14 Cupa Zăpezii Braşov elveţian 15 feb 17 feb FRS 0268-470305
15 Turneul Mărţişorului Bucureşti elveţian 01 mar 07 mar FRS 0745-123598
16 Grand Prix Iaşi – etapa I Iaşi elveţian 07 mar 09 mar FIDE 0740-277850
17 Campionatul judeţean Argeş – juniori Piteşti elveţian 08 mar 23 mar FIDE 0348-426591
18 Memorial V. Ciocâltea – turneul int. al României Bucureşti turneu 14 mar 26 mar FIDE 021-3485081
19 Openul Geoagiu Băi Geoagiu Băi elveţian 20 mar 23 mar FIDE 0721-364702
20 Cupa Voinţa-Informaţia Zilei Satu Mare elveţian 20 mar 24 mar FIDE 0261-877321
21 Cupa Mărţişorului Piatra Neamţ, Bicaz turneu 23 mar 30 mar FRS 0745-267387
22 Campionatul Municipal Alba Iulia Alba Iulia elveţian 25 mar 06 apr FIDE 0721-364702
23 Open Memorial Octav Troianescu Bucureşti elveţian 29 mar 06 apr FIDE 0723-254392
24 Memorialul Corneliu Coposu Craiova elveţian 03 apr 06 apr FRS 0251-310147
25 Open Moneasa Moneasa elveţian 03 apr 06 apr FIDE 0257-228449
26 Cupa de primăvară Oradea turneu 11 apr 24 apr FIDE 0741-764478
27 Concursul Naţional Şcolar de Şah Elisabeta Polihroniade Băile Olăneşti elveţian 29 apr 04 mai FIDE 0726-101111
28 Campionatul judeţean Vrancea Focşani elveţian 02 mai 04 mai FRS 0721-249766
29 Căluţul de fildeş Brăila turneu 02 mai 04 mai FRS 0721-894024
30 Ziua Europei Buzău elveţian 09 mai 11 mai FIDE 0238-715560
31 Memorialul Pius Brânzeu Timişoara elveţian 09 mai 15 mai FIDE
32 Campionatul Judeţean de şah Neamţ Bicaz, P. Neamţ turneu 10 mai 25 mai FRS 0745-267387
33 Turneul Internaţional Medicina 2008 Timişoara turneu 16 mai 23 mai FIDE
34 Cupa Luceafărul Botoşani elveţian 22 mai 25 mai FRS 0231-517316
35 Festivalul Şahului brăilean Brăila elveţian 24 mai 25 mai FRS
36 Cupa Felix Băile Felix elveţian 24 mai 30 mai FIDE
37 Grand Prix Iaşi – etapa II Iaşi elveţian 05 iun 08 iun FIDE 0740-277850
38 Cupa Galaciuc Tulnici elveţian 06 iun 08 iun FIDE 0732-092010
39 Cupa de vară Bucureşti turneu 12 iun 20 iun FIDE 021-3146813
40 Cupa Dinamo-Junior Bran elveţian 13 iun 15 iun FRS 0745-629892
41 Cupa Podul Înalt Vaslui elveţian 13 iun 15 iun FRS
42 Cupa CSS Satu Mare Satu Mare elveţian 14 iun 16 iun FRS 0261-711079
43 Festivalul Clubului Central de Şah Cap Aurora elveţian 20 iun 29 iun FIDE 0723-574212
44 Trofeul Litoralului Eforie Nord elveţian 20 iun 30 iun FIDE 0723-309101
45 Festivalul Marmaţia Sighetu Marmaţiei elveţian 04 iul 10 iul FIDE 0741-066866
46 Memorial Eugen Preda Marghita elveţian 05 iul 11 iul FIDE 0359-196260
47 Turneul Prahova Ploieşti elveţian 05 iul 13 iul FIDE 0721-572434
48 Campionatul judeţean individual Arad Arad elveţian 10 iul 18 iul FIDE 0724-061066
49 Cupa estivală Bucureşti elveţian 11 iul 13 iul FIDE 0723-132476
50 Campionatul judeţean Argeş – echipe de juniori Piteşti elveţian 12 iul 27 iul FRS 0348-426591
51 Vara șahistă craioveană Craiova elveţian 16 iul 20 iul FRS 0251-418680
52 Cupa CSS 2 juniori Bucureşti elveţian 18 iul 20 iul FRS 0723-132476
53 Cupa Municipiului Buzău Buzău elveţian 18 iul 21 iul FIDE 0238-715560
54 Trofeul Cetăţii Deva elveţian 19 iul 25 iul FIDE 0254-231501
55 Vara şahistă bucureşteană Bucureşti elveţian 20 iul 27 iul FIDE 0723-132476
56 Trofeul Municipiului Rm.Vâlcea Rm.Vâlcea elveţian 25 iul 27 iul FRS 0250-717955
57 Ared Open Arad elveţian 25 iul 31 iul FIDE 0722-613128
58 Turneul Agora Oradea turneu 25 iul 03 aug FIDE
59 Memorialul Laszlo Noel Tulcea elveţian 28 iul 31 iul FIDE
60 Cupa Apollo Satu Mare elveţian 01 aug 03 aug FRS 0744-868688
61 Cupa Chimpet Bucureşti elveţian 01 aug 07 aug FIDE 0732-132476
62 Cupa Timişoara A,B,C Timişoara elveţian 01 aug 08 aug FIDE 0256-438137
63 Memorialul col. Miron Georgescu Craiova elveţian 12 aug 15 aug FRS 0722-648807
64 Memorial Ivan Halic Arad elveţian 15 aug 22 aug FIDE 0257-280070
65 XI Bancpost Miercurea Ciuc elveţian 18 aug 24 aug FIDE 0740-021866
66 Trofeul Callatis Neptun-Olimp elveţian 18 aug 25 aug FIDE 0723-673850
67 Memorialul Dr.Emil Schiopu Vaslui elveţian 25 aug 27 aug FRS 0235-313287
68 Festivalul şahului teleormănean Alexandria elveţian 26 aug 31 aug FIDE 0744-305885
69 Trofeul Centrocoop Eforie Nord elveţian 27 aug 02 sep FIDE 0723-309101
70 Cupa de toamnă P.Neamţ, Bicaz turneu 30 aug 07 sept FRS 0745-267387
71 Semifinala C.N.nevăzători Băile Felix elveţian 01 sept 07 sept FRS 0722-603181
72 Zilele Cetăţii Târgovişte elveţian 04 sept 08 sept FRS 0721278780
73 Cupa de toamnă Cluj-Napoca turneu 04 sept 10 sept FIDE 0740-316490
74 Campionatul judeţean Brăila – seniori Brăila elveţian 05 sept 07 sept FRS 0721-894024
75 Open Romgaz Junior Bucureşti elveţian 05 sept 11 sept FIDE 0727-101111
76 Cupa Schwab Satu Mare elveţian 05 sept 11 sept FIDE 0751-136727
77 Festivalul şahului juvenil Constanţa elveţian 06 sept 08 sept FRS 0341-448985
78 Open Romgaz Bucureşti elveţian 11 sept 19 sept FRS 0727-101111
79 Cupa de toamnă Oradea turneu 26 sept 09 oct FIDE 0741-764478
80 Campionatul Municipiului Constanta Constanta elveţian 04 oct 12 oct FRS 0241-676229
81 Cupa Chimpet senior Bucureşti elveţian 17 oct 17 oct FIDE 0723-132476
82 Cupa CSO Marghita elveţian 18 oct 19 oct FRS
83 Cupa Chimpet junior Bucureşti elveţian 24 oct 26 oct FRS 0723-132476
84 Finala Campionatului Capitalei pentru seniori Bucureşti elveţian 01 nov 09 nov FIDE 0723-132476
85 Open – Memorialul Victor Ciocaltea Bucureşti elveţian 01 nov 09 nov FIDE 0723-254392
86 Cupa “Orizont 64” (copii) Brăila elveţian 05 nov 15 nov FRS 0721-894024
87 Cupa Potaissa Cluj-Napoca elveţian 06 nov 09 nov FIDE 0740-316490
88 Cupa Voluntari 2008 Voluntari elveţian 07 nov 09 nov FRS 0726-327955
89 Grand Prix Iaşi – etapa III Iaşi elveţian 13 nov 16 nov FIDE 0740-277850
90 Cupa Vrancea Greşu elveţian 13 nov 16 nov FIDE 0728-228231
91 Campionatul Municipal Piteşti Piteşti elveţian 14 nov 28 nov FRS 0348-426591
92 Memorialul Emil Macarie Ploieşti elveţian 15 nov 23 nov FIDE 0721572434
93 Cupa Racova Vaslui elveţian 21 nov 23 nov FRS 0745-065498
94 Cupa Unirii Alba Iulia elveţian 22 nov 23 nov FRS 0745-633805
95 Cupa “Moş Nicolae” Satu Mare elveţian 05 dec 07 dec FRS 0751-125500
96 Finala Campionatului Capitalei pentru veterani Bucureşti elveţian 08 dec 12 dec FIDE 0723-254392
97 Cupa Sucevei Suceava elveţian 12 dec 18 dec FRS 0723-669818
98 Memorialul Revolutiei din Decembrie 1989 Bucureşti elveţian 14 dec 22 dec FIDE
99 Cupa Voluntari 2008 – etapa II Voluntari elveţian 19 dec 21 dec FRS 0726-327955
100 Campionatul judeţean echipe juniori Brăila elveţian 19 dec 28 dec FRS 0751-258345
101 Turneul Marghita Marghita închis 20 dec 26 dec FRS
102 Cupa de iarnă Sibiu elveţian 21 dec 23 dec FRS 0724-023684
103 Memorial Constantin Rădulescu Rm.Vâlcea elveţian 26 dec 30 dec FIDE 0250-717955
104 Trofeul Speranţelor Rm.Vâlcea elveţian 26 dec 30 dec FRS 0250-717955