File de istorie 1

DATA FONDĂRII F.R.S. / DATE OF RCF’S SETTING UP: 04.01.1925

CAMPIONATELE NAŢIONALE DE SENIORI/NATIONAL CHAMPIONSHIPS FOR MEN

ANUL LOCUL I LOCUL II LOCUL III
1926 A.TYROLER Z.PROCA J.BALOGH
1927 A.TYROLER M.BRODY Z.PROCA
1929 A.TYROLER J.BALOGH I.GUDJU
1930 J.BALOGH S.ERDELYI A.TYROLER
1931 S.ERDELYI J.BALOGH A.TYROLER
1934 S.ERDELYI A.TYROLER J.BALOGH
1935 H.SILBERMAN M.BRODY S.ERDELYI
1936 I.HALIC G.ALEXANDRESCU G.CABIAGLIA
1943 P.SEIMEANU G.ALEXANDRESCU O.TROIANESCU
1946 O.TROIANESCU H.KAPUSCINSKI V.URSEANU
1947 T.ICHIM A.BRAUNSTEIN T.POPA
1948 T.POPA S.ERDELYI O.TROIANESCU
1949 S.ERDELYI S.SZABO P.SEIMEANU
1950 I.BĂLĂNEL G.ALEXANDRESCU T.FLONDOR
1951 T.FLONDOR I.BĂLĂNEL
G.ALEXANDRESCU
1952 V.CIOCÂLTEA O.TROIANESCU E.REICHER
1953 I.BĂLĂNEL P.VOICULESCU O.TROIANESCU
1954 O.TROIANESCU E.COSTEA I.BĂLĂNEL
1955 I.BĂLĂNEL V.CIOCÂLTEA A.GUNSBERGER
1956 O.TROIANESCU G.MITITELU V.URSEANU
1957 O.TROIANESCU A.GUNSBERGER I.SZABO
1958 I.BĂLĂNEL G.ALEXANDRESCU E.REICHER
1959 V.CIOCÂLTEA G.MITITELU T.GHIŢESCU
1960 F.GHEORGHIU V.CIOCÂLTEA I.SZABO
1961 V.CIOCÂLTEA T.GHIŢESCU F.GHEORGHIU
1962 F.GHEORGHIU A.GUNSBERGER M.PAVLOV
1963 T.GHIŢESCU V.CIOCÂLTEA T.STANCIU
1964 F.GHEORGHIU Ş.NEAMŢU B.SOOS
1965 F.GHEORGHIU V.CIOCÂLTEA C.PARTOŞ
1966 F.GHEORGHIU C.PARTOŞ D.DRIMER
1967 F.GHEORGHIU V.CIOCÂLTEA A.BUZĂ
1968 O.TROIANESCU E.UNGUREANU A.BUZĂ
1969 V.CIOCÂLTEA I.SZABO F.GHEORGHIU
1970 V.CIOCÂLTEA F.GHEORGHIU M.GHINDĂ
1971 V.CIOCÂLTEA E.UNGUREANU T.GHIŢESCU
1972 C.PARTOŞ T.GHIŢESCU V.CIOCÂLTEA
1973 F.GHEORGHIU V.CIOCÂLTEA M.ŞUBĂ
1974 A.URZICĂ G.MITITELU V.VAISMAN
1975 V.CIOCÂLTEA T.GHIŢESCU E.UNGUREANU
1976 M.GHINDĂ F.GHEORGHIU V.CIOCÂLTEA
1977 F.GHEORGHIU T.GHIŢESCU M.GHINDĂ
1978 M.GHINDĂ V.VAISMAN S.GRUNBERG
1979 V.CIOCÂLTEA V.STOICA C.IONESCU
1980 M.ŞUBĂ M.GHINDĂ M.PAVLOV
1981 M.ŞUBĂ V.CIOCÂLTEA F.GHEORGHIU
1982 O.FOIŞOR C.IONESCU F.GHEORGHIU
1983 M.GHINDĂ V.STOICA F.GHEORGHIU
1984 S.GRUNBERG C.IONESCU M.PAVLOV
1985 M.ŞUBĂ O.FOIŞOR M.GHINDĂ
1986 A.NEGULESCU M.MARIN P.ŞTEFANOV
1987 F.GHEORGHIU P.ŞTEFANOV O.FOIŞOR
1988 M.MARIN A.NEGULESCU B.TAKACS-BADEA
1989 M.GHINDĂ C.IONESCU D.MOLDOVAN
1990 I.BIRIESCU C.IONESCU A.ISTRĂŢESCU
1991 D.DUMITRACHE R.MILU D.VLAD
1992 A.ISTRĂŢESCU I.COSMA C.IONESCU
1993 D.NISIPEANU P.ŞTEFANOV G.GRIGORE
1994 M.MARIN A.ISTRĂŢESCU D.DUMITRACHE
1995 R.MILU D.MOLDOVAN A.URZICĂ
1996 D.NISIPEANU A.ISTRĂŢESCU M.MARIN
1997 B. BADEA D.NISIPEANU G.GRIGORE
1998 B. BADEA L.VAJDA V.NEVEDNICHY
1999 C.IONESCU A.ISTRĂŢESCU
M.MARIN
2000 I.SOFRONIE I.COSMA C.IONESCU
2001 M.PÂRLIGRAS B.ITKIS V.NEVEDNICHY
2002 D.NISIPEANU L.VAJDA V.NEVEDNICHY
2003 M.GRUNBERG C.NAVROTESCU A.VAJDA
2004 A.BERESCU A.VAJDA V.NEVEDNICHY
2005 A.BERESCU D.MOLDOVAN B.BADEA
2006 V.JIANU C.NANU M.MANOLACHE
2007 C.LUPULESCU G.GRIGORE A.BERESCU
2008 V.NEVEDNICHY G.G.SZABO C.LUPULESCU
2009 E.VĂLEANU C.NANU C.LUPULESCU
2010 C.LUPULESCU V.NEVEDNICHY R.DRAGOMIRESCU
2011 C.LUPULESCU L.MIRON M.PARLIGRAS

CAMPIONATELE NAŢIONALE DE SENIOARE/NATIONAL CHAMPIONSHIPS FOR WOMEN

ANUL  LOCUL I LOCUL II LOCUL III
1936 R.LUŢIA-MANOLESCU V.DUMITRESCU H.MOKRAUER
1949 L.HABERMANN-GIUROIU M.ANDREESCU- TEODORESCU I.SZATHMARY
1950 I.SZATHMARY L.HABERMANN-GIUROIU M.ANDREESCU- TEODORESCU
1951 M.ALBULEŢ M.ANDREESCU- TEODORESCU I.SZATHMARY
1952 E.GRABOVIEŢCHI L.GIUROIU M.ANDREESCU- TEODORESCU
1953 L.GIUROIU M.ALBULEŢ M.ANDREESCU- TEODORESCU
1954 L.GIUROIU M.TEODORESCU E.IONESCU- POLIHRONIADE
1955 M.ALBULEŢ M.TEODORESCU E.GRABOVIEŢCHI
1956 M.ALBULEŢ M.TEODORESCU E.GRABOVIEŢCHI
1957 R. R. MANOLESCU E.IONESCU- POLIHRONIADE E.GRABOVIEŢCHI
1958 L.GIUROIU E.POLIHRONIADE M.ALBULEŢ
1959 M.TEODORESCU R.REICHER S.FILIPESCU
1960 A.NICOLAU M.TEODORESCU M.PEREVOZNIC
1961 A.NICOLAU M.PEREVOZNIC E.POLIHRONIADE
1962 M.PEREVOZNIC A.NICOLAU M.TEODORESCU
1963 A.NICOLAU M.TEODORESCU R.REICHER
1964 A.NICOLAU E.POLIHRONIADE M.TEODORESCU
1965 A.NICOLAU E.POLIHRONIADE E.GOGÂLEA
1966 E.POLIHRONIADE S.MAKAI M.TEODORESCU
1967 G.BAUMSTARK M.TEODORESCU E.GOGÂLEA
1968 M.TEODORESCU E.POLIHRONIADE G.BAUMSTARK
1969 M.TEODORESCU G.BAUMSTARK V.SIMU
1970 E.POLIHRONIADE G.BAUMSTARK A.NICOLAU
1971 E.POLIHRONIADE G.BAUMSTARK M.JUNCU-MUREŞAN
1972 E.POLIHRONIADE M.ALBULEŢ S.MAKAI
1973 A.NICOLAU E.POLIHRONIADE M.TEODORESCU
1974 M.TEODORESCU S.MAKAI E.GOGÂLEA
1975 E.POLIHRONIADE G.BAUMSTARK S.MAKAI
1976 E.POLIHRONIADE S.MAKAI L.BOGDAN
1977 E.POLIHRONIADE G.BAUMSTARK V.TOLGYI
1978 D.NUŢU E.POLIHRONIADE M.TEODORESCU
1979 D.NUŢU M.MUREŞAN L.BOGDAN
1980 D.NUŢU E.POLIHRONIADE M.POGOREVICI
1981 G.BAUMSTARK E.POLIHRONIADE E.GHINDĂ
1982 E.GHINDĂ L.JICMAN J.CHIRICUŢĂ
1983 M.MUREŞAN D.NUŢU M.POGOREVICI
1984 M.POGOREVICI G. OLĂRAŞU D.NUŢU
1985 M.MUREŞAN G. OLĂRAŞU D.NUŢU
1986 L.JICMAN G.BAUMSTARK S.BOICU
1987 M.MUREŞAN E.GHINDĂ G.STANCIU-OLĂRAŞU
1988 G. OLĂRAŞU C.BĂDULESCU-FOIŞOR O.GANŢ
1989 G.OLĂRAŞU J.CHIRICUŢĂ
C.FOIŞOR
1990 M.IONIŢĂ L.IONESCU-MARIN V.IONESCU
1991 C.PEPTAN L.RADU-COSMA L.IONESCU-MARIN
1992 L.RADU-COSMA O.IONESCU-BACIU V.IONESCU
1993 G.OLĂRAŞU V.IONESCU O.IONESCU-BACIU
1994 C.PEPTAN L.RADU-COSMA G.OLĂRAŞU
1995 C.PEPTAN G.OLĂRAŞU C.STANCA-IOSIF
1996 G.OLĂRAŞU I. BRANDIS-IONESCU M.CARAVAN
1997 C.PEPTAN I. BRANDIS-IONESCU A.SASSU-DUCŞOARĂ
1998 C.FOIŞOR C.PEPTAN
L.JICMAN
1999 G.OLĂRAŞU C.PEPTAN A.SASSU-DUCŞOARĂ
2000 C.PEPTAN C. FOIŞOR L.RADU-COSMA
2001 I.IONICĂ C.CIOBANU G.OLĂRAŞU
2002 I.IONESCU A.MOTOC G.OLĂRAŞU
2003 G.OLĂRAŞU C.CIOBANU M.MÂNICUŢĂ
2004 C.PEPTAN G.OLĂRAŞU I.IONICĂ
2005 A.DRAGOMIRESCU S.PĂDURARIU T.TRĂISTARU
2006 S.PĂDURARIU L.IONESCU-MARIN I.IONICĂ
2007 C.PEPTAN I.IONICA A.MOTOC
2008 C.PEPTAN I.PĂULET O.IONESCU-BACIU
2009 C.PEPTAN O.IONESCU-BACIU I.PĂULET
2010 L.RADU-COSMA I.PĂULET C. FOIŞOR
2011 C. FOIŞOR I.BULMAGA C.PEPTAN

 

PALMARESUL ISTORIC AL SAHISTILOR ROMANI/ BEST INTERNATIONAL RESULTS OF THE ROMANIAN CHESSPLAYERS

I. COMPETITII MONDIALE PE ECHIPE – OLIMPIADA DE SAH

LOC SPORTIVI SENIORI COMPETITIA AN LOCALITATEA
II MARIA ALBULET OLIMPIADA DE SAH 1957 EMMEN
MARGARETA TEODORESCU (OLANDA)
II ALEXANDRA NICOLAU OLIMPIADA DE SAH 1966 OBERHAUSEN
ELISABETA POLIHRONIADE (GERMANIA)
MARGARETA PEREVOZNIC
II ALEXANDRA NICOLAU OLIMPIADA DE SAH 1972 SKOPLJE
ELISABETA POLIHRONIADE (IUGOSLAVIA)
GERTRUDE BAUMSTARK
II ELISABETA POLIHRONIADE OLIMPIADA DE SAH 1974 MEDELLIN
GERTRUDE BAUMSTARK (COLUMBIA)
MARGARETA TEODORESCU
VI FLORIN GHEORGHIU OLIMPIADA DE SAH 1978 BUENOS AIRES
VICTOR CIOCALTEA (ARGENTINA)
THEODOR GHITESCU
MIHAI SUBA
MIHAI GHINDA
IV ELISABETA POLIHRONIADE OLIMPIADA DE SAH 1980 LA VALETTA
GERTRUDE BAUMSTARK (MALTA)
DANIELA NUTU
MARGARETA MURESAN
II MARGARETA MURESAN OLIMPIADA DE SAH 1982 LUCERNA
MARINA POGOREVICI (ELVETIA)
DANIELA NUTU
ELISABETA POLIHRONIADE
III MARGARETA MURESAN OLIMPIADA DE SAH 1984 SALONIC
ELISABETA POLIHRONIADE (GRECIA)
DANIELA NUTU
GABRIELA OLARASU
V MIHAI SUBA OLIMPIADA DE SAH 1984 SALONIC
FLORIN GHEORGHIU (GRECIA)
MIHAI GHINDA
VALENTIN STOICA
THEODOR GHITESCU
DAN BARBULESCU
III MARGARETA MURESAN OLIMPIADA DE SAH 1986 DUBAI
DANIELA NUTU (EMIRATELE ARABE UNITE)
ELISABETA POLIHRONIADE
GABRIELA OLARASU
VI CRISTINA-ADELA FOISOR OLIMPIADA DE SAH 1992 MANILA
ELENA-LUMINITA RADU (FILIPINE)
CORINA-ISABELA PEPTAN
DANIELA NUTU
IV CRISTINA-ADELA FOISOR OLIMPIADA DE SAH 1994 MOSCOVA
ELENA-LUMINITA RADU (RUSIA)
CORINA-ISABELA PEPTAN
DANIELA NUTU
VI CRISTINA-ADELA FOISOR OLIMPIADA DE SAH 1996 EREVAN
CORINA-ISABELA PEPTAN (ARMENIA)
ELENA-LUMINITA RADU
GABRIELA OLARASU
VI CORINA-ISABELA PEPTAN OLIMPIADA DE SAH 1998 ELISTA
CRISTINA-ADELA FOISOR (RUSIA REP. KALMUKIA)
ELENA-LUMINITA RADU
GABRIELA OLARASU

ALTE COMPETITII MONDIALE PE ECHIPE SENIORI

I PAUL LEIBOVICI CAMPIONATUL MONDIAL LA DEZLEGARI 1948 PRAGA
PETRE SEIMEANU (CEHOSLOVACIA)
EUGEN RUSENESCU
LEON LOEVENTON
ADRIAN LAPEDATU
RADU VOIA
EMILIAN DOBRESCU
SAUL SEGENREICH
RUBIN MOISE
PAUL DIACONESCU
VI GHEORGHE MITITELU CAMPIONATUL MONDIAL UNIVERSITAR 1957 UPPSALA
DOLFI DRIMER (SUEDIA)
THEODOR GHITESCU
IULIU SZABO
CONSTANTIN BOTEZ
PAUL JOITA
III VALER DEMIAN OLIMPIADA NEVAZATORILOR 1968 WEYMOUTH
VIOREL CRACIUN (MAREA BRITANIE)
MIHAI IRIMIA
TEODOR LEPADATU
V EUGEN COSTEA CAMPIONATUL MONDIAL PE ECHIPE MASCULINE 1968 – Prin corespondenta
CONSTANTIN STEFANIU LA SAH PRIN CORESPONDENTA 1972
PAUL DIACONESCU
EUGEN RUSENESCU
GHEORGHE ROTARIU
VI MARGARETA MURESAN OLIMPIADA FEMININA 1979 Prin corespondenta
MARIA ALBULET LA SAH PRIN CORESPONDENTA
MARGARETA PEREVOZNIC
VETURIA SIMU
V MIHAI SUBA CUPA MONDIALA 1985 LUCERNA (ELVETIA)
FLORIN GHEORGHIU
THEODOR GHITESCU
DAN BARBULESCU
MIHAI GHINDA
VALENTIN STOICA
SERGIU GRUNBERG
V ADELA-OANA FRATILA CAMPIONATUL MONDIAL PE ECHIPE FEMININE 1997 – Prin corespondenta
GABRIELA HANG LA SAH PRIN CORESPONDENTA 2003
RALUCA MOISOIU-
UNGUREANU
ELEONORA MIHAI
VI ALINA MOTOC CAMPIONATUL MONDIAL 2004 ISTANBUL (TURCIA)
ADINA-MARIA BOGZA UNIVERSITAR PE ECHIPE
ANA-CRISTINA CALOTESCU
CONSTANTIN LUPULESCU
VLAD-CRISTIAN JIANU
FLORIN SEBE-VODISLAV
RAZVAN SEBE-VODISLAV

COMPETITII MONDIALE PE ECHIPE JUNIORI

LOC SPORTIVI JUNIORI COMPETITIA AN LOCALITATEA
I LEVENTE VAJDA CAMPIONATUL MONDIAL ECHIPE JUNIORI CADETI 1996 SUTOMORE
ALIN BERESCU (OLIMPIADA COPIILOR) (IUGOSLAVIA)
GABRIEL MATEUTA
FLORIN FELECAN
II LEVENTE VAJDA CAMPIONATUL MONDIAL 1997 ZEMUN
CATALIN ARDELEAN ECHIPE JUNIORI CADETI (IUGOSLAVIA)
COSTEL BURNOIU (OLIMPIADA COPIILOR)
GERGELY SZABO
VALENTIN RACEANU
II-III IOAN-CRISTIAN CHIRILĂ CAMPIONATUL MONDIAL 2005 NOVISAD
ADELINE-RAMONA UTA  ECHIPE JUNIORI CADETI (SERBIA-MUNTENEGRU)
ROBIN DRAGOMIRESCU (OLIMPIADA COPIILOR)
I TIBERIU GEORGESCU CAMPIONATUL MONDIAL ECHIPE SCOLARE 2006 PARDUBICE
FLORIN-IULIAN DOBRE (CEHIA)
TEODORA VASILE
CLAUDIU-DANIEL VASILE