Campionatul European feminin – GM Elina Danielian, Armenia, noua Campioană Europeană

Campionatul European feminin desfășurat în cadrul hotelului Unirea din Iași, în perioada 9-20 august, s-a încheiat după disputarea celor 11 runde, competiția fiind dominată de sportive care nu erau cotate cu primele șanse la start, dar care au arătat o formă sportivă foarte bună.

Medalia de aur a revenit Elinei Danielian, cu 9 puncte din 11, care a obținut victorii la favoritele 1 și 2 din concurs. Iulia Osmak, Ucraina, care a condus după rundele 7, 8 și 9, a obținut medalia de argint cu 8,5 puncte, iar medalia de bronz a fost obținută de Oliwia Kiolbasa, Polonia, cu 8 puncte, și victorii la favoritele 2 și 3 din concurs.

Din Romania au participat 16 șahiste, cele mai bine clasate fiind IM Irina Bulmaga, WGM Mihaela Sandu și WGM Elena-Luminița Cosma, care au încheiat cu 6,5 puncte în grupul de jucătoare clasate pe locurile 19-40.