Federația Română de Șah – Retrospectiva anului 2020 (I)

Începând cu luna martie, din cauza pandemiei COVID-19, activitatea șahistă la tablă a fost sistată atât pe plan intern cât și internațional, în cursul anului șahul fiind practicat în mare parte în forma online.

FRȘah a inițiat o serie de activități online pentru a întâlni adversari puternici și pentru păstrarea motivației jucătorilor de a face performanță, organizând numeroase competiții și alte activități online.

FRȘah multumește jucătorilor, antrenorilor, arbitrilor, tuturor colaboratorilor și celor care s-au implicat în reușita acestor activități.

 

 • 9 aprilie România – Polonia meci de juniori șah rapid, fete și băieti la categoriile de vârsta U12-U14-U16-U18, 40 de sportivi/țară (câte 5 în fiecare categorie). Scor final 42,5 – 37,5 pentru România.
 • 14 aprilie meci revanșă România – Polonia juniori șah rapid și blitz, fete și băieti. Scor 92,5 – 67,5 pentru Polonia.
 • 16 aprilie România – Republica Moldova meci de juniori șah rapid, fete și băieți la categoriile de vârstă U12-U14-U16-U18, 40 de sportivi (câte 5 în fiecare categorie). Scor final 93,5 – 41,5 pentru România.
 • 21 aprilie România – Grecia meci de juniori șah rapid, fete și băieți la categoriile de vârstă U12-U14-U16-U18, 40 de sportivi (câte 5 în fiecare categorie). Scor final 131,5 – 108,5.
 • 25 aprilie România – Germania meci de juniori șah rapid, 3 fete și 5 băieți la categoria U18, tur-retur. Scor final 9,5 – 6,5 pentru România.
 • 25 aprilie România – Germania meci de blitz în sistem Scheveningen (fiecare cu fiecare) mixt: au participat cei mai buni 6 seniori, cea mai bună senioară și câte un junior U18 din fiecare țară. Echipa noastră a fost formată din: Constantin LupulescuBogdan-Daniel DeacMircea-Emilian PârligrasAndrei IstrățescuMarius ManolacheVladislav NevednichyDavid Gavrilescu (U18) și Irina Bulmaga. Scor final  37,5 – 26,5 pentru Germania.
 • Aprilie – mai „Turneele online de șah rapid și blitz ale României”. S-au desfășurat calificări în perioada 27 aprilie – 1 mai, iar finalele în 1 și 3 mai, cu participarea a 1492 de șahiști! Concursul de șah rapid a fost câștigat de David Gavrilescu cu 6 puncte de 7 partide, prima jucătoare clasată fiind Corina Peptan cu 4,5 puncte. Concursul de blitz a fost câștigat de Mihnea Costachi cu 8 puncte din 9 partide, prima jucătoare clasată fiind Denisa-Andreea Bucur cu 5,5 puncte din 9 partide.
 • 1 – 7 mai „Concursurile Naționale de Șah online masculin și feminin”, turnee închise cu câte 16 participanți dintre care 11 Mari Maeştri şi Mari Maestre și 8 Maeştri Internaţionali şi Maestre Internaţionale, cu un fond de premiere de 8.300 lei. Câștigători Marii Maeștri Internaționali Lucian Miron și respectiv Luminița Cosma.
 • 2 mai România – Italia șah rapid la 10 mese cu 6 seniori și 4 juniori, meci tur – retur. Echipa noastră a fost formată din Bogdan Deac, Mircea Pârligras, Andrei Istrățescu, Vlad Jianu, Lucian Miron, Tiberiu Georgescu, David Gavrilescu, Mihnea Costachi, Alexandru David, George Stoleriu. Scor final 10,5 – 9,5 pentru România.
 • 8 mai România – Georgia meciul I juniori șah rapid și blitz, fete și băieți, câte 3 juniori în fiecare categorie de vârstă U10-U12-U14-U16-U18. Scor final 68 – 52 pentru Georgia.
 • 10 mai România – Georgia meciul II juniori șah rapid și blitz, fete și băieți, câte 3 juniori în fiecare categorie de vârstă U10-U12-U14-U16-U18. Scor final 63 – 57 pentru Georgia.
 • 15 mai România – Grecia șah rapid meci feminin tur – retur 6 mese de senioare și 4 mese de junioare. Echipa noastră a fost formată din Corina Peptan, Luminița Cosma, Mihaela Sandu, Miruna Lehaci, Irina Ionescu, Andreea Năstase, Denisa Bucur, Alessia Ciolacu, Oana Șchiopu, Lia-Alexandra Maria. Scor final 12 – 8 pentru România.
 • În perioada mai – iunie, FRȘah a aderat la circuitul de turnee al FIDE „Checkmate coronavirus”, Comisia de Șah online a FRȘah organizând 51 de concursuri de șah rapid și blitz pe platformele www.chess.com și www.lichess.org.
 • 30 mai România – Canada șah rapid, meci tur – retur, 5 juniori și 3 junioare. Scor final 10 – 6 pentru România.
 • 26 iunie – 1 iulie Campionatul Național Școlar de Șah „Elisabeta Polihroniade”
 • 11 iulie România – SUA meci de juniori șah rapid tur – retur, câte 3 băieți și 3 fete la categoriile U10-U12-U14-U16-U18, 30 de sportivi. Scor final: 32,5 – 27,5
 • 7 iulie s-a organizat webinarul “Alături de copiii noștri către performanță în șah”, susținut de Alina Gherghisan dr. în psihologie sportivă, psiholog în cadrul COSR.
 • 25 iulie meci revanșă România – Canada. Scor final 40,5 – 39,5
 • Luna august – consultări cu cluburile în privința organizării la tablă a Campionatelor divionare Superliga și Divizia A.
 • 17 – 22 august „Concurs Național online pentru juniori” în vederea selecției pentru Campionatul European online de juniori. Au participat 200 de șahisti la grupele de vârstă U12-U14-U16-U18, fete și băieți.
 • 23 – 29 august a avut loc la Eforie Nord o noua ediție a cantonamentului de pregătire Școala Marilor Maestri, cu participarea a 53 juniori mici și 8 lectori mari maeștri și antrenori titrați.
 • 29 august meciul III România – Canada Scor final 45,5 – 34,5.
 • 26 octombrie – 1 noiembrie Campionatul Național de șah „Elisabeta Polihroniade” pentru echipe mixte de copii și juniori, șah rapid desfășurat online, au participat 257 sportivi grupați în 57 de echipe mixte la 4 categorii de vârstă: U8, U10, U12, U14.
 • 7 noiembrie meci amical online România – Kazakhstan la 12 mese câte 2 băieți și 2 fete, meci incheiat cu scor egal.
 • 14 noiembrie Adunarea Generală a FRȘah cu participare mixtă – la sediul FRSah și pe platforma ZOOM.
 • 2 decembrie, prin intermediul platformei ZOOM a avut loc şedinţa Colegiului Central de Arbitri, Preşedinte Arbitru Internaţional Sebastian Volcinsche, cu participarea tuturor arbitrilor interesați.
 • 10 decembrie a avut loc pe ZOOM şedinţa Colegiului Central de Antrenori, Preşedinte Antrenor Emerit, Maestru Internaţional Mircea Pavlov, cu participarea tuturor antrenorilor interesați.
 • 23 – 30 decembrie sesiune de pregătire online cu loturile de juniori, la care participă 42 de juniori pe 3 grupe de vârstă. Lectori GM Constantin Lupulescu, WGM Luminița Cosma și IM Nad-Titus Petre.

Mai multe dintre competițile de mai sus au fost transmise video live pe pagina de Facebook a FRȘah cu comentatori și invitați speciali, generând un interes ridicat și o bună promovare a șahului.

Informări și promovarea activităților șahiste s-au efectuat în principal pe site-ul oficial www.frsah.ro, pe pagina de Facebook a FRȘah, prin numeroasele comunicate preluate de către  agenția națională de presă Agerpres, prin intermediul emisiunilor tv la care FRȘah a fost partener – „Strategie în Alb și Negru” pe Realitatea TV Plus și „Șah-Mat la TVR1”, prin intermediul știrilor sportive transmise la Radio Romania, s.a.